top of page

Les akacije je izvrsten za igrala

  • Bajram
  • Sep 24, 2015
  • Branje traja 5 min

Šempetrska družba Eko igrala je kot ponudnik kakovostnih otroških igral na slovenskem trgu prisotna že od leta 2003. Vsako leto opremijo okrog sto otroških igrišč. Pred kratkim so začeli sami ročno izdelovati igrala iz primorske akacije, tudi igralne elemente za najmlajše, ki jih konkurenca ne ponuja. Akacijev les iz lokalnega okolja se je izkazal kot odličen in zelo trajen material, s katerim imajo še velike načrte.

Poligon po Sloveniji sestavljajo enostavni elementi za najmlajše.

Foto: Arhiv Eko Igrala

Podjetje Eko Igrala, ki sta ga ustanovila Mitja Baša in Vesna Duval, je na slovenski trg vstopilo pred dvanajstimi leti. Takrat oznaka “eko” še ni bila tako moderna kot danes, vseeno pa so se med dobavitelji, ki še niso imeli zastopnika v Sloveniji, odločili za sodelovanje z italijansko družbo Legnolandia. Tudi ta proizvaja klasična igrala, a na okolju prijaznejši način.

“V katalogu imajo ob vsakem igralu navedeno, koliko manj ogljikovega dioksida gre v zrak zaradi takega načina proizvodnje,” pove Vesna Duval, direktorica družbe. Doda, da sta si z možem razdelila delo tako, da vodi on vse, kar poteka na terenu, sama pa skrbi za delo v pisarni. Skupaj z ekipo sodelavcev jih je deset.

“Naša igrala stojijo po vsej Sloveniji. Vsako leto postavimo več kot sto varnih igrišč, usklajenih s standardom, saj nam je strokovnost na prvem mestu,” je ponosna Duvalova. V podjetju se lahko pohvalijo tudi s tem, da edini pri nas nudijo brezplačno strokovno pomoč in svetovanje od ideje do postavitve igral. Ustanovitelja družbe sta bila tudi prva certificirana strokovnjaka za področje “varnosti igral in pregledovanja igrišč” pri nas. Samo Duvalova je na tem področju izobrazila že več kot 300 oseb.

“Največje napake pri postavitvi otroških igrišč so pri razporeditvi igral, kar pomeni, da so v varnostnem območju ovire. Preblizu so poti, koši za smeti, luči, pa tudi podlaga za blaženje padcev ni nameščena na celotnem potrebnem območju,”pojasni direktorica družbe. Opomni tudi, da standard glede varnosti igral velja že od vstopa Slovenije v Evropsko unijo.

Na trgu se zadnje čase pojavljajo enostavnejša igrala po zelo ugodnih cenah, a pogosto na račun slabše kakovosti. V družbi Eko igrala so z lastnim razvojem in domačo surovino dosegli, da so tudi njihova preprosta igrala kakovostna in varna ter omogočajo zelo raznoliko igro in s tem otrokov razvoj.

Pretiravanje z varnostjo ni dobro

“Pretiravanje z varnostjo ni dobro. Stopnice, stranice z vseh strani ... To za otroka ni prav dolgo atraktivno, pa tudi za njegov razvoj ni najboljše. Standard, ki predstavlja zdravo mejo, dopušča bistveno milejše varovalne elemente,” pojasni Duvalova in omeni, da lahko stopnice nadomestijo mreže, plezalne klančine in podobno.

Zaradi trajnosti lesa se otroška igrala iz primorske akacije obdržijo bistveno več časa od klasičnih igral.

Foto: Arhiv Eko Igrala

“Tudi sicer gredo trendi evropskih proizvajalcev v to smer, da za vstop na igrala in igro na njih ponujajo take elemente, ki jih otroci ne srečujejo vsak dan, na vsakem koraku,” še pove in opozori, da je na takem inovativnem igrišču delo odraslih še bolj pomembno.

“Odrasla oseba, ki otroka spremlja na igrišču, je odgovorna za njegovo varno igro. Ni vse v tem, da je igralo skladno s standardom. Zelo pomembna je tudi vzgoja o uporabi igral,” pove.

Konkurence na trgu je ogromno, a predvsem v nižjih cenovnih razredih. Največji evropski proizvajalci, ki so konkurenca Legnolandiji in avstrijskemu Obra Design, s katerima sodeluje družba Eko igrala, se na slovenskem trgu ne obdržijo zaradi cen.

“Na našem trgu prevladujejo ponudniki v najnižjem cenovnem in kakovostnem razredu in potem obvelja, da so to normalne cene. Pa niso. Zato taka igrala tudi propadejo v petih do sedmih letih. Naša stojijo brezhibno vsaj deset let. Od te nove linije iz lesa primorske akacije pa si obetamo, da bodo ostala igrala brezhibna od 15 do 20 let in več,” pojasni Vesna Duval.

Akacije je škoda za kurjavo

Testno igralo iz lesa primorske akacije so naredili že leta 2010. Ideja se je porodila moškemu delu dvojca Eko Igrala. Duvalova pove, da si je mož za cilj zastavil narediti igralo, kakršnega še ni, pri čemer je imel v mislih trajnost, kakovost in upravičenost investicije. Razmišljali so tudi o tem, kako vključiti domače okolje in ljudi, kako ponuditi slovenskim gozdarjem in našim mladim več dela.

Zaenkrat so prodali okrog 50 takih igral in z njimi opremili 25 igrišč. Za primorsko akacijo so se odločili predvsem zato, ker je “naša, lokalna”. Vsi, ki se ukvarjajo z lesom, so jim zatrjevali, da gre za zelo kakovosten les, zato v družbi Eko igrala niso mogli razumeti, da se večina tega lesa pri nas strojno poseka in uporabi za kurjavo. “Ta les na tujem gojijo na hitrih rastiščih in na veliko prodajajo. Pri nas raste na počasnih, naravnih rastiščih, kar pomeni, da je še bistveno boljše kakovosti,”pove Duvalova. Pristavi, da mora biti les primerne dolžine in čim bolj raven, kar je pri akaciji sicer težko, vseeno pa je mogoče iz nje dobiti zelo lepe kole, iz katerih se da narediti čudovita igrala.

Kar se dobave lesa tiče, pove, da so veseli prav vsakega ponudnika, ki z njimi naveže stik. Ko les dobijo, ga v manjši delavnici ročno olupijo, vse ostalo, povezano z montažo, pa poteka na prostem. Tudi v prihodnje imajo z igrali iz akacijevega lesa velike načrte.

“Povezave snujemo z evropskimi arhitekti, ki gradijo najbolj prestižna stanovanjska naselja in mestne centre po svetu. Prepričani smo, da je akacijev les dovolj kakovosten, da lahko iz njega izdelana igrala postavimo kjerkoli na svetu,” še pove Duvalova.

Poligon po Sloveniji

Iz lesa akacije izdelujejo tudi ekološke trim elemente, posebno pozornost pa namenjajo najmlajšim, saj je velika večina igral namenjenih otrokom, starejšim od štirih let.

“Poligon po Sloveniji je sklop igral, namenjenih najmlajšim, od prvega do četrtega leta starosti. Na evropski ravni česa podobnega ni. Ta naš je edini, izdelali pa smo ga v sodelovanju z vzgojitelji montessori vrtca,” pove Duvalova. Enostavne, a hkrati zelo dragocene elemente so poimenovali po slovenskih naravnih znamenitostih, tako da otroci med igro spoznavajo tudi Slovenijo. Zdaj razvijajo že nove elemente, povezane z zvokom, glasbili.

“Tudi na tem področju bomo naredili zadeve, ki jih v Sloveniji še ni bilo,” napove Duvalova.

“Kot starš se srečujem z velikimi težavami na igriščih, ko moram najmlajšemu otroku nuditi ogromno pomoči na igralih za 'ta velike', ga varovati in ves čas paziti na vsak njegov gib. Poligon po Sloveniji je prišel naproti staršem in vzgojiteljem, predvsem pa otrokom, da lahko razvijajo svojo samopodobo in zaupanje v svoje sposobnosti, saj ta igrala omogočajo varno samostojno raziskovanje in preizkušanje lastnih meja,” idejo družbe Eko igrala ocenjuje Nina Vezjak, montessori vzgojiteljica in vodja Hiše otrok Antonina v Biljah.

Vesna Duval pojasni tudi, da predstavljajo igrala iz akacije le delček ponudbe podjetja, ki poleg igral različnih proizvajalcev in velikosti nudi tudi talne dekoracije za otroška igrišča in različne vrste podlag zanje.

“Seveda imamo ambiciozne dolgoročne načrte. Smo specialisti za otroška igrišča na slovenskem trgu. To je naša glavna vloga in v njej želimo ostati vodilni. Naš glavni cilj je, da so igrišča in igrala v Sloveniji varna, zabavna in inovativna,”pojasni in sklene, da na pravem igrišču ni prostora za dolgčas.


 
 
 

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Shiki No Uta - Samurai Champloo
00:00 / 00:00
bottom of page