Les je lep na vse mogoče načine
- Bajram
- Aug 13, 2015
- Branje traja 2 min
V Goriški knjižnici Franceta Bevka je te dni na ogled zanima razstava. Izdelke predstavljajo člani Rezbarskega, intarzijskega in restavratorskega društva Solkan (RIRDS), ki so na ogled postavili tudi tipično mizarsko delavnico.

Jožko Markič med raznovrstnimi, umetelnimi izdelki članov RIRDS.
Foto: Mitja Marussig
NOVA GORICA Rezbarsko, intarzijsko in restavratorsko društvo Solkan, ki ima 38 članov, ne povezuje le ljubiteljev obdelovanja lesa iz Solkana, ki je bil nekdaj “prestolnica” mizarjev, pač pa člane od Krasa do Kolovrata. “Eni so bolj, drugi manj aktivni, a ko se pripravljajo takšni večji dogodki, vsi sodelujejo in pomagajo,” pravi predsednik RIRDS Jožko Markič. V knjižnici jih svoje izdelke predstavlja 21, s svojim delom in razstavami pa so že postali znani daleč naokrog. “Razstav imamo kar precej, enkrat na mesec se dobivamo pri enem od članov in izmenjujemo izkušnje. Delujemo ljubiteljsko, sodelujemo z raznimi društvi, veliko z italijanske strani meje, hodimo pa tudi na strokovne ekskurzije. V začetku septembra gremo, na primer, v Sutrio,” pove Markič.
Na razstavi predstavljajo različne načine obdelave lesa, od rezbarstva in pirografije do intarzije, orodja, ki se za to potrebuje, in kratek opis del oziroma tehnik. Na ogled pa niso postavili le izdelkov iz lesa, pač pa tudi iz gline in kamna.“Imamo namreč več sekcij, tudi kamnoseško in obdelavo gline. Prikazati želimo vse, kar v društvu delamo,” pojasni Markič. Obenem si je mogoče ogledati tudi pet videoprojekcij enega od najbolj aktivnih članov RIRDS Mirana Brumata, večinoma o solkanskih mizarjih, eno pa tudi o kamnitem velikanu - solkanskem mostu.
“Hoteli smo tudi prikazati, kako so mizarji delali nekoč - od načrtovanja, ko stranka pride naročit pohištvo, do priprave lesa, lepljenja, furniranja, brušenja, politiranja in sestavljanja pohištva,” Markič pojasni, zakaj so del prostora opremili z orodji tipične mizarske delavnice. Tam je mogoče videti vse, od načrtov do obličev, dlet, žag in ostalega orodja, lepil ... Vsi so izvirni. Prinesli so jih iz delavnice - muzeja, ki so ga lani uredili v Solkanu in je odprt ob sobotah in nedeljah dopoldne ali po prehodni najavi. Obiskovalce tudi popeljejo po postopkih izdelovanja pohištva.
“V Goriški knjižnici smo zelo veseli, da gostimo to razstavo in s tem pripomoremo k promociji in sodelovanju z lokalnimi društvi,” je zadovoljna Tina Podgornik, ki skrbi za tovrstne dogodke v knjižnici. In teh ni malo. MITJA MARUSSIG
תגובות